Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal tıraşı olmak için berbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar. Değişik konular üzerinde konuştular. Birden Allah ile ilgili konu açıldı. Berber: ” Bak adamım, ben senin söylediğin gibi Allah’ın varlığına inanmıyorum. Adam: ” Peki neden böyle diyorsun?” Berber: ” Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın.Lütfen bana söylermisin, eğer Allah var olsaydı, bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı, hasta insan olurmuydu, terk edilmiş çocuklar olurmuydu? Allah olsaydı, kimse acı çektirmez, birbirini üzmezdi. Allah olsaydı, bunların olmasına izin vereceğini sanmıyorum… Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmekistemediği için cevap vermedi. Berber işini bitirdikten sonra adam dışarıya çıktı. Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre belli ki tıraş olmayalı uzun süre geçmişti. biraz durdu ve berberin dükkanına geri döndü. Adam: “Biliyor musun ne var, bence berber diye bir şey yok. Berber: “Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve bir berberim. Adam: “Hayır, yok. çünkü olsaydı, caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı. Berber: “Himmm… Berber diye bir şey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben ne yapabilirim ki?” Adam: “Kesinlikle doğru! Püf noktası bu! Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi. Işte dünyada bu kadar çok acı ve keder olmasının nedeni!”

Esasen hikayede yeralan sıradan bir berberin Allah’ın varlığı ile ilgili olarak akıl yürütme şekli pek çok insanda hatta pek çok bilim adamında da benzer türdedir. Pek çok bilim adamı da evrende mevcut sayısız mükemmelliği ve tüm bunların kendiliğinden oluşamayacağı gerçeğini hiçe sayarak kendilerince sorunlu gördükleri bir takım olaylardan hareketle Allah’ın yokluğuna hükmetmekte ve tüm oluşumları tesadüflere yormaktadırlar. Bundan dolayı pek çok bilim adamının dayanakları sanıldığı gibi bilimsel yada gözlemsel değil hikayedeki berber örneğinde olduğu gibi psikolojiktir.

Allah ki, yaratandır, en güzel biçimde kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu yüceltmektedir. O, kudretin ve tüm hikmetlerin kaynağıdır. Haşr Suresi Ayet 24.

Categories:

Tags:

One response

  1. o ki herşeyin özüdür….. bilimsellik teknoloji nedirki???? koskaca bi hiç kalır

  2. o ki ona inanmayanlarıda kollar ve gözetir emin olsun yada olmasın allah her insana ondan emin olmayı nasip eder inşallah.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *