honeybee.jpg honeybee3.bmp honeybee2.jpg honey.jpg

Kuran’da dikkat çekilen dişi bal arısının yaptıklarını iyice incelediğimizde arının kabiliyetlerine şaşmamak elde değildir. Arının yaşayacağı evini (kovanını) oluşturması, bu evin içindeki petekleri inşa etmesi matematiksel bir deha gerektirmektedir.

Bal arıları milyonlarca yıldır peteklerini altıgen yapmaktadır (On milyonlarca yıl öncesine ait arı fosillerinden bu anlaşılmaktadır). Acaba neden bu şekil dikdörtgen, beşgen, sekizgen değil de altıgendir? Bunu araştıran matematikçiler birim alanın tamamen kullanılması ve en az malzemeyle petek yapılabilmesi için en ideal şeklin altıgen olduğunu ortaya koydular. Petekler üçgen ya da dörtgen olsaydı, boşluksuz kullanılabilecekti. Fakat altıgen hücreler için kullanılan malzeme üçgen ya da dörtgen için kullanılan malzemeden daha azdır. Diğer birçok geometrik şekilde ise kullanılmayan bölgeler ortaya çıkacaktı. Sonuç olarak altıgen hücre, en çok miktarda bal depolarken, yapılması için en az balmumu gereken şekildir.

Dişi (işçi) arıların bu çalışmalarında en çok ilgi çeken durumlardan biri onbinlerce işçi arının her birinin, birer tuğlacığını bıraktığı bu yapının, geometrik ölçülere bütünüyle uyabilmesidir. Matematikçiler verilen belirli miktardaki balmumuyla yumurtadan çıkacak kurtçukları içine alabilecek daha geniş bir yer yapılamayacağını ispatlamışlardır. Böylece işçi arılar belirli miktardaki gereçle, gereken büyüklükteki bir yapının en ekonomik biçimde nasıl yapılabileceğini göstermektedirler.

Antoine Ferchault adındaki bir Fransız böcek bilgini, bunu “Arılar problemi” diye tanınan bir geometri problemi olarak ortaya koymuştur. Bu problem şudur: “Tabanı birbirlerine göre eğimi aynı olan üç çeşit eşkenar dörtgen ile kapanmış düzgün altıgen bir dik prizma verilsin. Bu prizmanın toplam yüzey alanının en küçük değerde olması için eşkenar dörtgenler arasındaki açılar ne olmalıdır?” Biri Alman, biri İsviçreli, biri de İngiliz olan üç tanınmış matematikçi bu problemin çözümüyle uğraştılar ve şu sonuca vardılar: 70° 32′ (70 derece ve 32 dakika). Gerçekten de bu, dişi bal arılarının yaptığı petek gözeneklerinin açısının tamı tamına aynısıdır.

İşçi arılarımız peteğin yapımına birkaç farklı noktadan başlarlar. İş ilerledikçe peteğin gözenekleri orta yerde birleşir. Bu durumda kaynaşma noktasındaki peteklerin açıları yine kusursuzdur. Bu işçi arıların peteğin yapımına rastgele koyulmadıklarını, başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki uzaklıkları, arkadaşları olan diğer işçi arılarının pozisyonlarını önceden çok ince bir şekilde hesapladıklarını ortaya koyar. En usta matematikçiler bile arının hesabının kusursuzluğunu 70 32′ (70 derece ve 32 dakika)’yı hesaplayarak ortaya koymaktadırlar. Fakat bu matematik profesörlerine elinize bir cetvel alın, bu açıları tam tutturarak bir altıgen çizin desek, hele hele bu hesapları yapan üç profesöre üçünüz ayrı yerden başlayarak altıgenler çizin, ortadaki altıgenler de tam düzgün, kusursuz olsun desek hiç şüphesiz bu kadar ince bir çizimi beceremezlerdi. Görülüyor ki arı, hem büyük bir teorisyendir, hem de müthiş bir pratisyendir. Teoride hesaplanması çok zor olanı hesaplamış, pratikte ise bizim el ve gözlerimizle tayin edemeyeceğimiz hassaslıktaki ölçüleri tutturmuştur.

Altı hafta yaşayabilen arılar tüm bu hesapları ve uygulamaları nasıl gerçekleştirmektedir? Arıların bu yaptıklarını “içgüdü” diye niteleyip, tüm bu harikalıkları tesadüfen oluşmuş gibi göstermek Yusuf suresinin 40. ayetinin işaret ettiği gibi isimlendirmelerin arkasına sığınmaktır. İçgüdü kelimesi, sadece bir isimlendirmeden ibaret olup aslında hiçbir açıklama ortaya koymayan bir terimdir. Kuran arıya vahyedildiğini söyleyerek, arının tüm bu yaptıklarının, Allah’ın proglamlaması ve düzenlemesinin sonucunda olduğu ortaya koymaktadır. altı haftada en zeki canlı olan insan “1,2,3” diyerek, üçe kadar saymayı bile beceremez… Arının tüm bu yaptıklarının ne arı tarafından öğrenildiğini, ne de tesadüfen oluştuğunu söylemek mümkündür. Açıkça bellidir ki arıyı Yaratan, arıyı bütün özellikleriyle beraber yaratmış, tüm bu matematiksel problemleri halletmiş ve arıya en mükemmel uygulamaları yaptırmıştır. Yine bu Yaratıcı, arıya kendi ihtiyaçlarından fazla bal yaptırtarak, insanlara nimetlerini göstermektedir.

71 Görmezler mi ki kudretimizle nice hayvanları yarattık da onlara sahip olmaktadırlar.

72 Onları kendilerine boyun eğdirdik. Bir kısmına binmekte, bir kısmını yemektedirler.

73 Onlarda kendileri için daha nice yararlar ve içecekler vardır. Hala şükretmiyorlar mı? 36 Yasin Suresi 71-73

Categories:

Tags:

32 Responses

 1. arı sizce müthiş bir matematik zekasına sahip olmayı gerektiren bir yaşama biçimini nasıl akıl denen şey olmadan yapabilir. arı kovanının mükemmel bir dizayn içerisinde yaratılmış olmasının,akıl denen üstünlüğe sahip olmayan bir varlık için içgüdü kavramının arkasına sığındırıp akılları sıra varlığın bir yaratıcı sayesinde oluşmadığını vurgulamak isteyenler muhakkak ki o gün geldiğinde arşı ala yerlebir edildiğinde şaşakalcakları o an evet o an farkına varcaklar ama iş işten geçecek allah kıyamet günü yar ve yardımcımız olsun…

 2. Arı nın bu kadar marifetli ve zeki olduğunu düşünmemiştim Çok Şaşırtıcı.. Bu araStırmada emeqi gecen abilerimizden allah razı olsun.. kolay gelsin

 3. yüce rabbim o kadar güzel bir düzen kurmuş ki kimse aksini savunamaz ve bu mükemmeliyetciliğe karşı cıkmaya cüret edemez..yarattıklarında tek bir kusur yok..

 4. çok mükemmel bir şey rabbim neler yaratmış böyle düşüne biliyormusunuz?

 5. Allahım Sana ŞüKürler Olsun Verdiğin Nimetlere!!! (ayrıca ödevime yardım ettiğiniz için size de teşekküler)

 6. Arıların bu kadar yetenekli olduğunu bilmiyordum…Bu kendileri tarafından gerçekleştirilemez Allah’ın bir lütfu olsa gerek.

 7. çok güzel olmuş. performans ödevimi buradan yapabilirim dimi? ben çok beğendim,arkadaşlarımada tavsiye edicem.

 8. bence bu site mükemmel ödevim için çok yardımcı oldu bana siteyi hazırlayanlara çooooooook teşekkür ediyorum

 9. dönem ödevim için dolaşmadığım site kalmadı burası çoook yardımcı oldu.ödevimin zor kısmını burdan aldım çok teşekkürler:)matematik çok zor ama burası yardım etti ödevim süper oldu…

 10. bence bu siteyi yapanlar birde ödev sitesi yapsalar baya tutar..

 11. süperrrrrrrrrrr olmuş valla ellerinize sağlık begendim

 12. ya çokk süper olmuş çok teşekkürlerr ödevimi yaptım notumu bekliyorum artıkk 😀 yayımda ve yapımda emeği geçenlere allah razı olsun

 13. arılar mükemmeldir performans ödevimizi kolaylaştırcak

 14. kardeşim bu zeka insanlarda bile yok..biz bile cetvel kullanmamıza rağmen onlar gibi çizemiyoruz bide onlar gibi kocaman bi alanı aaltıgenlerle doldurduğumuzu düşünün..mutlaka bir hata yaparız,bir eksik ama bu hayvalar varya bizden kabiliyetli ve altıgen konusunda en usta varlıklar:):):)

 15. allah insanlara bu kadar muhteşem şeyler vermiş bu kadar nimet vermiş aklını kullanan yani bunların nasıl oluştuğunu düşünen tüm insanlar allaha iman edeceklerdir bundan eminin ama hala allaha şirrk koşan ve onun varlığını inkar edenler varsa ya kör ve sağırdırlar ya da günah işlemek onlara daha kolay geliyormuş demekki dinimiz iman edenlerin daima yanındadır sizde bu nimetleri veren sonsuz rahmete, berekete ve affediciliğe sahip olan allaha iman edin diyorum başka da söylenecek birşey yok zaten

 16. süper..Bu sitede emeği geçen herkese çok TEŞEKKÜRLER..bize çok yardımları dokundu..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *