su.jpg  water.jpg

Su, karbon bazlı bir hayatın dünyada varolabilmesi için tam manasıyla uygundur. Her tür kimyasal ve fiziksel özelliği mikroskopik hayat kadar, memeliler gibi sıcak kanlı organizmaların ve dünyanın yüzeyindeki kimyasal ve fiziksel çevrenin dengesi için en üst düzeyde uygundur. Suyun bu özellikleri arasında onun ısısal özellikleri yüzey gerilimi, pek çok sayıda farklı madde içinde çözünülürlüğü ve küçük moleküllerin yayılma yoluyla hücrelere girip çıkmasını ve dolaşım sistemini mümkün kılan düşük akışkanlığı sayılabilir. Şayet suyun özellikleri aynen bu şekilde olmasaydı, karbon bazlı hayat mümkün olamazdı. Bunun akışkanlığı bile tam uygundur. Eğer bu daha farklı olsaydı, dünyamızdaki bütün su kütleleri çok büyük ve hareketsiz buz parçaları halinde kutuplarda kalırdı. Suyun ısısal özellikleri biraz daha farklı olsaydı, sıcak kanlı organizmaların sabit vücut ısısını koruyabilmeleri bile sorunlu hale gelirdi. Suyun özellikleri doğanın kanunlarının karbon bazlı bir hayat için özellikle düzenlendiğini gösterir. Suyun yaşam için önemi büyüktür. Birçok reaksiyonda çözücü olarak yer alır. Ayrıca besinleri taşımada da yardımcı olur. Su canlıların içeriğinin de önemli bir bölümünü oluşturur. Yaşam, kendini suyun özelliklerine göre düzenlemiştir. Başka hiçbir molekülün, yaşamda su kadar merkezi rolü yoktur. Suyun sağladığı bazı faydaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Su molekül yapısı olarak polar bir moleküldür. Bu nedenle elektriksel yüke sahip moleküller hemen suyla çevrilir ve böylece suyun içinde çözülebilir.
  • Su fotosentezin aşamalarında maddelerin güneş enerjisiyle radikallerine ayrılmasında önemli bir rol oynar.
  • Suyun yüksek yüzey gerilimi sayesinde protein tabakaları ve hücre dağılmadan bir arada durabilir.
  • Bu yüzey gerilimi bitkilerde suyun yükseklere çıkıp oralara da gerekli besini taşımasını sağlar.
  • Su, sahip olduğu ısıl enerjiyle yüksek oranda ısı tutabilir. Bu nedenle hücreler fazla ısınmadan yaşamlarını sürdürebilir.
  • Suyun buharlaşması için de diğer maddelere göre daha az bir enerji gereklidir. Bu da biyolojik sistemlerin kendilerini soğutmalarını sağlar.
  • Su donarken genleşir. Bu da göllerde ve denizlerde donmaya rağmen yaşamı devam ettirir.

Kaynak: http://www.allahinvarligi.com

Categories:

Tags:

5 Responses

  1. çok güzel hazırlanmış ödevimde aradığım her şeyin cevabını buldum

  2. Merhada :evet yorum yazan arkadaşlarım çok doğru söylemişler . öncelikle TEŞEKKÜRLER …! ÇOK güzel olmuş ,her zaman böyle olsun by

  3. çok iyi bir siteye yazmışsınız ögretmenim ödevime 100 verdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *