Allah, Evren ve İnsan Üzerine

Öğüt Vermek ve Hatırlatmak

Yazan: Emre Dorman

Hayra ve barışa yönelik işler yapmak, insanlara doğru ve güzeli göstererek tavsiyelerde bulunmak, güzel sözle öğüt vererek hatırlatmak, Kur’an-ı Kerim ayetlerini öğrenmek, peygamberimizin ve tüm peygamberlerin güzel ahlaklarından ve üstün davranışlarından feyiz alarak insanlara örnek olmak her müminin üzerine düşen önemli bir vazifedir. En başta nefislerimizi terbiye etmeli, dosdoğru olmalı ve insanlara da doğruyu göstermeye çalışmalıyız. Bunu yaparken çeşitli zorluk ve sıkıntılarla, çevresel baskı ve memnuniyetsizliklerle karşı karşıya kalabiliriz. Ancak yılmadan, heyecanımızı yitirmeden var gücümüzle hayırlı işlerde yarışırcasına didinip uğraşmalıyız. İnsanların pek çoğu kendilerini rahatsız edecek ve dünya hayatındaki başıboş yaşantılarını sorgulatacak öğüt ve tavsiyeler karşısında tepki gösterip ters davranabilir. Hatta uyarılarınızdan dolayı sizi azarlayıp kırabilir de. Sabırlı olmak, kararlı olmak güzel düşünüp güzel davranarak anlayışlı olmak bu kişiler üzerinde önemli katkılar sağlayacaktır. Şayet etrafımızdaki insanları gerçekten sevip sayıyorsak onlara birtakım gerçekleri hatırlatmaktan ve gerektiğinde onları uyarmaktan çekinmemeliyiz. Zira çok sevdiğimiz bir kişi ahiretini yitiriyor dünya sermayesini boş amaçlar uğruna tüketiyor olabilir. Bu insanlara olan gerçek sevgimiz onların bu dünyasından çok ahireti için endişe ettiğimiz zaman ortaya çıkacaktır. Onları kırıp incitmeden samimi ve gönülden uyarılarla doğruya sevk etmeye çalışmalıyız. Hz. Musa’ya Firavun’a giderken dahi yumuşak ve tatlı söz söylemesi buyrulduğunu hatırlayıp dini emir ve gerçekleri anlatıp tavsiye ederken çok titiz ve hassas olmamız gerektiğini unutmamalıyız. Hayatımız boyunca uğraşıp tek bir kişiyi dahi dine ve hayırlı işlere yöneltemeyebiliriz. Ancak şunu bilmemiz gerekmektedir ki bize düşen hayra ve barışa yönelik ameller sergileyip örnek olmak ve çevremize tavsiyelerde bulunmaktır. Biz ne kadar isteyip uğraşsak da hidayeti verecek olan Allah’tır. Bu yüzden biz kendi üzerimize düşen vazifeleri yapıp hayırlısı için Allah’a dua etmeliyiz.

İnsanlara tavsiyelerde bulunup öğüt vermekten çekinmeyelim. Olabilir ki yüce Allah’ın tek bir ayeti bile bir insanın üzerinde derin tesirler bırakabilir. Hemen olmasa da hayatının ilerleyen yıllarında bazı gerçekleri görmesini kolaylaştırabilir.

Hatırlat/öğüt ver; çünkü hatırlatıp öğüt vermek müminlere yarar sağlar. Zariyat Suresi Ayet 55.

İnsanlara iyiyi ve güzeli emredip de öz benliklerinizi unutuyor musunuz? Üstelik de Kitap’ı okuyup durmaktasınız. Hala aklınızı kullanmayacak mısınız? Bakara Suresi Ayet 44.

Görmedin mi ki, Allah nasıl bir örnek vermiştir: Güzel bir söz, güzel bir ağaç gibidir ki, onun kökü sabit, dalı ise göktedir. Rabbinin izniyle her zaman yemişini verir. Allah insanlar için örnekler verir; umulur ki onlar öğüt alır düşünürler. İbrahim Suresi Ayet 24-25.

Bu, insanlara bir açıklama, korunup sakınanlara da bir öğüt ve kılavuzdur. Ali İmran Suresi Ayet 138.

Rabbinin yolu işte budur; dosdoğru, kıvamında… Biz öğüt alan bir topluluğa ayetleri ayrıntılı bir biçimde açıkladık. En’am Suresi Ayet 126.

Bir kitaptır bu; sana indirildi, onunla uyarıda bulunasın diye ve inananlar için bir öğüt ve düşündürme olarak… O halde, bundan dolayı göğsünde bir sıkıntı olmasın. Rabbinizden size indirilene uyun; O’nun berisinden bir takım velilerin ardına düşmeyin! Siz ne kadar da az öğüt alıyorsunuz! Araf Suresi Ayet 2-3.

Biz bu Kur’an’ı sana, zahmet çekesin, bedbaht olasın diye indirmedik; Saygıyla ürperene bir hatırlatma/düşündürme/öğüt verme olsun diye indirdik. Taha Suresi Ayet 2-3.

Rabbinin yoluna hikmetle, güzel öğütle davet et ve onlarla, en güzel olan neyse o yolla mücadele et. Şüphe yok ki Rabbin, kendi yolundan sapanları en iyi bilendir. Ve O, gerçeğe kılavuzlananları da en iyi bilendir. Nahl Suresi Ayet 125.

“Firavun’a gidin, çünkü o azdı.” “Ona yumuşak ve tatlı bir sözle hitap edin; belki öğüt alır, yahut ürperir.” Taha Suresi Ayet 43-44.

Yemin olsun, size bir Kitap gönderdik ki, öğüt ve uyarınız/zikriniz/şerefiniz yalnız ondadır. Hâlâ aklınızı çalıştırmayacak mısınız? Enbiya Suresi Ayet 10.

Artık hatırlat, öğüt ver! Rabbinin nimetine yemin olsun ki, sen ne kâhinsin ne de cin çarpmış. Tur Suresi Ayet 29.

Yemin olsun ki, biz, Kur’an’ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var?! Kamer Suresi Ayet 17.

Belki de düşünüp taşınacak da öğüt kendisine yarayacak. Abese Suresi Ayet 4.

Eğer hatırlatmak yarar sağlarsa hatırlat/öğüt ver! İçine ürperti düşen, öğüt alacaktır. A’la Suresi Ayet 9-10.

45 Comments »

 1. hatice derman Tarafından Yapılan Yorum

  önce herkes nefsine iyi derken sen kötülemeye çalış sözüyle kendi nefsimizi terbiye etmeli daha sonra başkalarına örnek teşkil etmeliyiz.toplulukta bulunduğumuzda başkalarının yapmış olduğu bize göre olumsuz bir tavrı yapan kişinin kim olduğunu belli etmeden (der efendimiz a.s)topluluğa söyleyip yapanın ders alacağı şekilde ikaz etmeliyiz.yoksa topluluk içerisinde o kişiye söylediğimiz her hangi bir nasihat yerini bulmaz hatta itici olur ve nasihat etmiş olmayız o zaman.öğüt yaparken bile zamanlamasını iyi seçmeliyiz.benden bu kadar hepinizin allahu teala yar ve yardımcısı olsun diyorum

  September 25th, 2007 | #

 2. Halil Tarafından Yapılan Yorum

  insanoğlu önce kendi nefsine,kendi benliğine öğüt/nasihat vermeli daha sonra kendi yakınlarından başlayarak yanlış yapan tüm insanlara incitmeden ve kalp kırmadan öğüt/nasihat vermelidir.

  September 28th, 2007 | #

 3. şenol Tarafından Yapılan Yorum

  biz kendi bardagmızı bi dolduralım bardak doldugunda taşacaktır herkez kendine düşeni almış plur o zaman allah hepimizinsonunu hayır etsin bu yazıyı yazandanda allah razı olsun eline saglık

  October 11th, 2007 | #

 4. şeyma Tarafından Yapılan Yorum

  bu site çook güzel dir ben açıkçası çook beyendim sevgilerimle şeyma.

  October 21st, 2007 | #

 5. şinton Tarafından Yapılan Yorum

  alana ne mutlu .verenden allah razı olsun…

  October 29th, 2007 | #

 6. Eyüp Tarafından Yapılan Yorum

  BİR KİMSENİN HAYIRLI KONULARDA BİZE ÖĞÜT VERMESİ EN BÜYÜK HEDİYEDİR. ALMASINI BİLMEK GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEK GEREKİR. ALLAHIMIN İZNİ VE YARDIMIYLA

  October 29th, 2007 | #

 7. CeYLaN Tarafından Yapılan Yorum

  Bu konuda bir ayet hatırlatmak isterim sizlere öğüt alacak kadar yaşayanlara duyurulur. Rabbim sen bizi cehennem azabından muhafaza eyle amin.

  Fatır Suresinin 37. Ayeti:
  “Feryat edip dururlar orada: “Rabbimiz, çıkar bizi de önceden yaptığımızdan başka şey yapalım. Barışa ve hayra yönelik iyi bir iş yapalım.” Sizi biz, öğüt alanın öğüt alacağı bir süre ömürlendirmedik mi? Uyarıcı da geldi size. Hadi, tadın bakalım azabı! Zalimler için hiçbir yardımcı yok artık.”

  October 29th, 2007 | #

 8. asena Tarafından Yapılan Yorum

  BİSMİLLAHİRRAHMANİRAHİM!Şimdi gelelim konuya.Evet cok cok cüzelmiş.Hadi görüsürük

  December 7th, 2007 | #

 9. atilla Tarafından Yapılan Yorum

  benim adım atilla.allahtan korkunuz olsun korkmassanız çarpılırsınız.yani….lütfen.

  December 7th, 2007 | #

 10. şirvan GÜNDÜZ Tarafından Yapılan Yorum

  Vicdanınızın sesinden kacmayın çünkü o ses sizin hak yolunda imanli bir yolculuk yapmanız için uyaracaktır. bir gün yüreginizdeki sıkıntılar içinizi daralttığında abdest alıp namaz kılın sonra secdede tövbe edip ALLAHA dua edin o zaman anlarsınız gerçek mutluluğun nerde olduğunu. ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN

  December 18th, 2007 | #

 11. jale Tarafından Yapılan Yorum

  ben bu siteyi çokkk beğendim sizi çokk tebrik ediyorum

  December 19th, 2007 | #

 12. FIRAT Tarafından Yapılan Yorum

  İNSANLARA ÖĞÜT VERmEK ÇOK GÜZEL BİR ŞEY ANNEm BANA ÇALIŞ OLUm ÇALIŞKI İNSANLARA ÖRNEK OL BAŞARINLA DER BENDE ÇALIŞIR SONRA DUA mI EDER ALLAH TAN YARDIm İSTERİm VE SABAH OLUR SINAVA GİRERİm BİR KERESİNDE OKUL2 CİSİ OLDUm BİR KERESENDEDE TÜRKİYE 7CİSİ OLDUm BU BAŞARILARIm LA İNSANLARA ÖRNEK OLDUm VE ONLARA ŞU ÖĞÜTTE ŞŞÖYLE BUYURDUm YYÜCE RABBİmİZ BİZE AKIL VERmİŞTİR BİZDE BUNA ŞÜKÜR EDEREK ÇALIŞIP ALLAHTAN DUA LARImIZLA YARDIm İSTERİZ VE BÖYLECE ALLAH BİZİm DUAmIZI KABUL EDER DEmİŞTİm KURBAN BAYRAmINIZ mİBAREK OLSUN

  December 20th, 2007 | #

 13. serkan Tarafından Yapılan Yorum

  yüce ALLAH tan bütün insan lara hidayet etmesini diler kendisine hakik kul olmayı peyganberimize samimi bir ümmet olmayı dilerim doğruluk hazinendir hazineni kaybetme ey kul

  December 23rd, 2007 | #

 14. mahmut Tarafından Yapılan Yorum

  ALLAH azze ve celle bizi yolundan ayırmasın.Hidayete erip daha sonra küfre düşenlerden eylemesin. yolumuzu açsın dünya kaygılarından uzak bir yaşantı nasip buyursun ümisimiz odur. Ondan başkasına boyun eğmek ve ondan başkasına gitmek beyhudedir. Bu siteyi ilkez gördüm ALLAH hazırlayanlardan razı olur inşallah.selam ve dua ile.

  January 10th, 2008 | #

 15. ABDULKADİR_sezer Tarafından Yapılan Yorum

  BÜTÜN DİN KARDEŞLERİM YAPTIĞI DUA’LARA AMİN DİYEREK BAŞLAMAK İSTİYORUM
  İSLAM GÜZEL AHLAK’TIR..HZ.MUHAMMED MUSTAFA (S.A.S)
  EĞER GÜZEL AHLAKLI OLURSAK PEYGAMBERİZ (S.A.V) GİBİ HERŞEYİN ÜSTESİNDEN GELEBİLİCEĞİMİZE İNANIYORUM.EFENDİMİZ (S.A.V) BİZE ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEKTİR.
  ALLAH BİZLERİ PEYGAMBER EFENDİMİZİN (S.A.V) AHLAKI İLE AHLAKLANDIRSIN ONUN NURUYLA NURLANDIRSIN..

  BÜTÜN KARDEŞLERİMİ SELAM VE SEVGİLERİMLE…

  January 30th, 2008 | #

 16. emine Tarafından Yapılan Yorum

  çok güzel cok begendimburada yazanlar gençlerimize örnek olacaktır

  February 22nd, 2008 | #

 17. mustafa Tarafından Yapılan Yorum

  benim adım mustafa yani peygamber efndimizin isminden o ne yüc insandır ki bana da bu ismi koymuşlar allah yolunda ilerlersem onun kadar olmasamda iyi bir insan olurum ne yüce şeyler yartmış rabbbim seni beni herkezi yaratmış eyüpü ceylanı allahım sana bin şükür yarabbim sen 1 sin teksin senden yüce yoktur rabbimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

  March 3rd, 2008 | #

 18. exelance Tarafından Yapılan Yorum

  Harika bir site..Allah razı olsun sizlerden..

  March 5th, 2008 | #

 19. efe Tarafından Yapılan Yorum

  okan sönmez 20 yaşında lösemi(kan kanseri hastası) gata tıp fakültesinde yatıyor hayatta kalmak için hergün en az 2 ünite trompasite(kanın pıhtılaşmasına yol açan maddedir.sağlıklı bir insan yılda 24 kez tromposite verebilir)ihtiyacı vardır ama kan grubu B rh (-)negatif olduğu için ailesikan (daha doğrusu tromposit verecek donör bulmakta zorlanıyor oğlunu yaşatabilmek için varını yoğunu ortaya koyuyor eğer sizde B rh (-)negatif kan grubuna sahipseniz lütfen babası hayrettin sönmeze ait 05357448710numaralı telefonu arayın unutmayın okan sönmezin yerinde çok sevdiğiniz birisi yada ailenizden birisi olabilrdi

  May 7th, 2008 | #

 20. esra Tarafından Yapılan Yorum

  bu yazılar çok güzel içide çok güzel öğütlerde varrrrrrrrrr

  May 25th, 2008 | #

 21. büşra Tarafından Yapılan Yorum

  ben allahımı çoooooooookkkkkkkkk seviyorum oda çocukları seviyo bunun için dualarımızım hep kabul ediyor benn allahı çok seviyorum ona biz eherşeyi verdiği için teşekkür ediyorum ona binlerce şükür olsun dioyorum herkeze iyi günler

  May 28th, 2008 | #

 22. büşra Tarafından Yapılan Yorum

  ben büşra yıldız allahım seni çok seviyorum vee bu site çok güzel olmuş ellerinize sağlık

  May 28th, 2008 | #

 23. LERZAN Tarafından Yapılan Yorum

  YARABBİ BİZİ ANAMIZI BABAMIZI VE AFFINA MUHTAÇ BÜTÜN MÜSLÜMANLARI AF EYLE AMİN

  May 28th, 2008 | #

 24. RÜZGARR Tarafından Yapılan Yorum

  Bütün gençlerin bu sitee girmesini tavsiye ederiz süper yhaa

  May 28th, 2008 | #

 25. RÜZGARR Tarafından Yapılan Yorum

  Bütün gençlerin bu sitee girmesini tavsiye ederiz süper yhaa.çok teşekkür ederiz süper olmuş

  May 28th, 2008 | #

 26. mert Tarafından Yapılan Yorum

  çok güzel şey yayılamışsınız

  June 10th, 2008 | #

 27. taner Tarafından Yapılan Yorum

  çok güzel site her gencin okumasını isterim allah razı olsun

  June 10th, 2008 | #

 28. MEHMET Tarafından Yapılan Yorum

  çok faydalı bir site

  June 16th, 2008 | #

 29. MEHMET Tarafından Yapılan Yorum

  Bu ste çok güzel ALLAH(C.C) sizden razı olsun.

  July 4th, 2008 | #

 30. fatma Tarafından Yapılan Yorum

  bu sitenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim.ihtiyaç duyduğumuz değerli bilgilere kolaylkla ulaşmamızı sağlıyor…

  July 7th, 2008 | #

 31. ismail yurtseven Tarafından Yapılan Yorum

  allah cok buyuk

  July 7th, 2008 | #

 32. ismail yurtseven Tarafından Yapılan Yorum

  guzel allahim benim

  July 7th, 2008 | #

 33. ismail Tarafından Yapılan Yorum

  ÇOK GÜZEL BİR SİTE ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN AMA ŞU ZAMANDA İNSANLARDA BİR ACAYİP OLMUŞ BAKIYORUM İNSANLAR ZORA DÜŞÜYOR KÖTÜ NİYET YOKSA MÜSLÜMAN MÜSLÜMANI KIRIYOR YARDIM EDİCEGİNE MADDİ OLMASADA ÖĞÜT BİLE VERMİYORLAR ELİNDEKİ KAZANCINA MALINA ĞÖZ KOYUYORLAR YAKIŞIRMI ALLAH KORKUSU İMAN KALBİNDE TASIRSA AMA OLMUYOR DÜNYAYA TAPMIŞLAR ÖĞÜTÜ BİLE KAZANÇ HALİNE GETİRMİŞLER SAYGILAR

  August 1st, 2008 | #

 34. seda Tarafından Yapılan Yorum

  herkes bu dunyanın sahte buyusune kapılmış emanet olan su hayatı guzel gecıremıyorlar mutluluk sadece mal mulk degıldır ,etrafında guvenebıldıgın sevdıgın ınsanlar olsun herkes dunyada kalmıcagını bılmelı ona gore yasamalı yane bır anda olucekmış gıbı tum musluman kardeslerım allah hepımızın yardımcısı olsun.

  August 19th, 2008 | #

 35. nur Tarafından Yapılan Yorum

  Allah’ım kimseyi kendi yolundan ayırma ve dinimizle imanımızla bir hayat sürmemeizi nasip et. amin.

  August 31st, 2008 | #

 36. şehmus bat Tarafından Yapılan Yorum

  Ey güzel ALLAHIM sana sonsuz hamd ve şükür olsun sen bizi hz.MUHAMED,İN ümmeti ve müslüman olarak yarattığın için sonsuz şükürler olsun. bu siteyi hazırlayandan ALLAH RAZI OLSUN.DOĞRUDUR,İNSAN ÖNCE kendi nefsini terbiye etmeli,kendi nefsini yenen dunyayıda yener.

  September 10th, 2008 | #

 37. ramazan Tarafından Yapılan Yorum

  allah butun ınsanları bu sacma ruyadan uyandırsın ınsallah.suphesız kı allah cınlerı ve ınsanları yalnızca ona kulluk etsınler dıye yarattı.amacımız yalnızca ona kulluk etmek onun bızden istedıklewrını yerıne getirmek.rabbım hepımızı salıh kullarından eylesın.amın.allahın rahmetı üzermızde olsun allah hepınızden razı olsun.

  September 17th, 2008 | #

 38. ONUR Tarafından Yapılan Yorum

  allah bu susuzluğu önlesin

  January 7th, 2009 | #

 39. esra Tarafından Yapılan Yorum

  gercekten guzel bır sıte elımızın altındakı kurannı kerımı okumuyoruz belkıde tam anlıyamıyoruz ama buradakı hocalar bıze acıklayıcı sekılde anlatıyorlar ve bızı dogru yone sevk edıyorlar yuce rabbım bızı ve musluman alemını bozgunculardan korusun amın …..

  March 20th, 2009 | #

 40. yolcuabi Tarafından Yapılan Yorum

  Bence ilk yapacağımız iş; büyük konuşmamak sonra konuştuğumuz lağın ağırlığını kaldıramayabiliriz.Şöyle ne demişler büyük lokma ye, ama sakın büyük konuşma ki büyük konuşmak büyük lokmadam daha tehlikelidir. Büyük lokma eritilebilir, ama büyük laf kolay kolay hazmedilmiyor belki motive olmada katkı sağlıyor ama çok yıpratıyor. Nefis terbiyeside bunun için önemli yolda hamlanmamak için hızlı çıkış yapmayın, …..vesselam Cenabı Hak herkese kolaylık versin.

  June 2nd, 2009 | #

 41. Mustafa Tarafından Yapılan Yorum

  ALLAH c.c. razı olsun güzel bir makale…

  July 12th, 2009 | #

 42. Emre Dorman Tarafından Yapılan Yorum

  kjfjsd.j.asjkd.şasjk

  August 10th, 2009 | #

 43. EGEMEN İSLAM Tarafından Yapılan Yorum

  ÇOK ETKİLENDİM…MÜKEMMEL….

  November 19th, 2009 | #

 44. ÖZGÜR KELEŞ Tarafından Yapılan Yorum

  ÇOK ETKİLEYİCİ BİR SİTE HAZIRLAYANLARA MİNNETTARIZ. HERKESE ÖRNEK OLSUN. ALLAH RAZI OLSUN !

  March 8th, 2010 | #

 45. sema düzyol Tarafından Yapılan Yorum

  O kadar güzel ve anlamlı,allah razı olsun ,nefsımıze yenılmemek için onu terbiya etmeliyiz,insan olmayı öğrenmek,uygulamak gerektiğini içimize sindirmeliyiz.

  June 14th, 2011 | #

Leave a comment


?>