Allah, Evren ve İnsan Üzerine

Kur’an’da Biz İfadesinin Kullanılmasının Sebebi

Bazı Kuran ayetlerinde neden biz ifadesinin kullanıldığı tam olarak anlaşılamadığından bu konu bir takım soruları beraberinde getirmektedir. Bu konu şu şekilde ele alınabilir. Kuran’da Allah kendisi için birinci çoğul şahıs olarak “Biz” ifadesini de, birinci tekil şahıs olarak “Ben” ifadesini de kullanır. Bu Arapçanın dil özelliğinden kaynaklanır. Arapçada ve başka bazı dillerde de azamet, yücelik ifadesi olarak bazen bir kişi kendisi için birinci çoğul şahıs olarak “Biz” ifadesini kullanır. Nitekim gerek Türkçemizde, gerek başka dillerde karşımızda tekil şahıs varken yücelik, saygı ifadesi olarak ikinci tekil şahıs olan “Sen” yerine “Siz” demekteyiz. Türkçede tekil olarak yaptıklarımız için de bazen birinci çoğul olarak “Biz” ifadesini kullanırız, fakat bu karşımızdaki tekil şahıs için çoğul olan “Siz” ifadesini kullanmamız kadar yaygın değildir.

Kısacası, Allah tevazu yapmaz, tevazu insanlara yaraşır, Allah için değildir. Allah azametini, yüceliğini, saygınlığını belirtmek için bu ifadeyi kullanır. Kuran Arapça inmiş bir kitaptır, bu yüzden Kuran’da Arapça dil özellikleri, Arapça deyimler bulunur. Allah’ın tekliği tüm Kuran’ın en temel mesajıdır ve Kuran’ın yüzlerce ayetiyle apaçıktır.

Bir noktayı daha belirtmekte fayda vardır. Kuran’da Allah kendisinden birinci şahıs olarak bahsederken hem tekil “Ben” ifadesini, hem azamet, yücelik, saygınlık belirtisi olarak çoğul olan “Biz” ifadesini kullanır. Fakat Allah’tan ikinci şahıs olarak bahsedildiğinde hep ikinci tekil “Sen” ifadesi geçer, hiçbir zaman ikinci çoğul olarak “Siz” ifadesi geçmez veya Allah’tan üçüncü şahıs olarak bahsedildiğinde hep üçüncü tekil “O” ifadesi geçer, hiçbir zaman üçüncü çoğul “Onlar” ifadesi kullanılmaz. Oysa Kuran’da binlerce defa Allah’tan ikinci veya üçüncü şahıs olarak bahsedilmiştir, bunların biri bile ikinci çoğul veya üçüncü çoğul şahıs değildir. Bu da başta dediğimiz gibi; bu ifadenin Arapçanın dil özelliğinden olduğunu gösterir.

20 Comments »

 1. serdar Tarafından Yapılan Yorum

  aylardir bu soru kafamda idi.kime sorsam bilmiyorum diyorlardi.bilgilenmek iyi oldu.

  July 8th, 2007 | #

 2. emre Tarafından Yapılan Yorum

  aALLAH razı olsun çok önemli konulardan kafama çok takılıyodu.başka bir sitede buldum ama yanlış anlattılar.amaç kötü göstermek için.ama buradakini okuduktan anladım.

  July 27th, 2007 | #

 3. yiğit Tarafından Yapılan Yorum

  allah razı olsun aydınlattınız bizi !!

  August 21st, 2007 | #

 4. ASİYE Tarafından Yapılan Yorum

  Allaha şükür ki açıkladınız ben hep bunu çok merak ederdim. allah razı olsun

  August 24th, 2007 | #

 5. tamer Tarafından Yapılan Yorum

  Allah razı olsun

  September 17th, 2007 | #

 6. AYŞE BÜŞRA KAYA Tarafından Yapılan Yorum

  öncelikle Allah razı olsun gerçekten güzel cümleler bilmediğim için tekrar tekrar Allah razı olsun..

  October 10th, 2007 | #

 7. akif Tarafından Yapılan Yorum

  allah razı olsun..

  November 30th, 2007 | #

 8. emre Tarafından Yapılan Yorum

  güzel izah etmişsiniz allah razı olsun

  January 7th, 2008 | #

 9. encodeum Tarafından Yapılan Yorum

  “Mesela, Batılı Kur’an eleştirilerinde sık sık Kur’an’da Allah’a yapılan atıflardaki tutarsızlığa değinilir: Genellikle tek ve aynı ifadede, “Allah” isminden “O”, “Biz” veya “Ben” zamirine; “O’nun” zamirinden “Bizim” veya “Benim” zamirine; “O’na” zamirinden “Bize” veya “Bana” zamirine geçişler gibi… Onlar bu değişikliklerin tesadüfî olmadığının ve hatta “şiirsel bir serbestlik” olarak bile tanımlanamayacağının farkında değiller. Gerçekte, bunların maksatlı değişmeler olduğu açıktır:

  Allah’ın bir “şahıs” olmadığını ve bu sebeple fanî varlıklar için kullanılan zamirlerle tanımlanamayacağını vurgulamak için kullanılan dilbilime ilişkin araçlardır.”

  Muhammed Esed; Kur’an Mesajı Meal-Tefsir syf: XXII;

  “Kur’anî Dünya Görüşü’nün tutarlılığı ve insalık durumu açısından anlamı, müslüman olmayan okuyucunun gözünden kaçar ve Avrupalı ve Amerikalı oryantalist literatüründe genelllikle “tutarsız bir dağınıklık” diye adlandırılan şeyin arkasında gizlenip kalır”

  cümlesine düştüğü dipnottan alıntıladık.
  Selamlar…

  February 7th, 2008 | #

 10. yasin Tarafından Yapılan Yorum

  Gerçekten bu soru benimde kafamdaydı.Aslında Arapça ile alakalı bir durum olduğunu sez
  miştim ama sizin açıkça belirtmeniz çok iyi olmuş.Allah razı olsun.

  March 19th, 2008 | #

 11. derya Tarafından Yapılan Yorum

  bu konu bence çok güzel harika herkes okusun derim…
  dinimizle herşeyi öğrenin okuyan çok bilir.

  April 2nd, 2008 | #

 12. hasan Tarafından Yapılan Yorum

  ALLAH RAZI OLSUN…

  April 11th, 2008 | #

 13. saimkaya Tarafından Yapılan Yorum

  allah yoklugunuzuvermesin allahrazıolsun verdiğiniz bilğiiçin

  October 23rd, 2008 | #

 14. kaan Tarafından Yapılan Yorum

  güzel bir çalışma yapmışsınız hepimizden ALLAHrazı olsun……….

  December 11th, 2008 | #

 15. erol Tarafından Yapılan Yorum

  allah razı olsun

  March 8th, 2009 | #

 16. ibrahim yıldız Tarafından Yapılan Yorum

  Tüm dünya milletlerinin dillerinde otorite sahipleri güç kudretlerini anlatırken “Biz” ifadesine başvururlar. Fermanlarında, söylevlerinde hep “Biz” ifadesini kullanırlar. Bu Kur’an inmeden de böyle idi şimdi de aynen devam edip gitmektedir.

  Kısaca Rabbimizin “Biz” ifadesi Kendisinin azamet ve kibriyasını; büyüklüğünü, ululuğunu vurgulamak içindir. Kesinlikle çoğul anlamında değildir. Çoğulluğu nefyeden yüzlerce ayet vardır.

  July 24th, 2009 | #

 17. tebrizli Tarafından Yapılan Yorum

  kafamı kurcalayan bir konuydu ( ve bende yanlış anlayanlardandım) çok teşekkürler. Allah razı olsun.

  October 9th, 2009 | #

 18. ismail Tarafından Yapılan Yorum

  selamu aleyküm. arkadaşlarla sohbet esnasında bu konu hakkında çözüm getirememiştik. aydınlattığınız için teşkkürler. nihayetinde hassas bir konu.

  October 23rd, 2009 | #

 19. ensar Tarafından Yapılan Yorum

  Aklımı kurcalayan bi düşünceydi. Aydıtlattığınız için Allah razı olsun…

  June 2nd, 2011 | #

 20. ibrahim Tarafından Yapılan Yorum

  allah razı olsun geçen gün tv de soruyu duymuştum fakat cevabını dinleyememiştim kafamı kurcalamıştı. bilgilenmek öğrenmek bugüne kısmetmiş aydınlattığınız için allah razı olsun hepinizin miraç kandilini de kutlarım.

  June 29th, 2011 | #

Leave a comment


?>