kartanesi-2.jpg  kar-tanesi.jpg   kar-2.jpg  kar-tane.jpg

Ne kadar da güzeldi penceredeki kar taneleri. Hiçbir insan eli çizemezdi bu masal yapısı yapraklarla dalları. Ostrovski (Ve Çeliğe Su Verildi)

Muhteşem sanatkârın harikalarından herhangi birini keşfetmek için çevremizden pek uzaklaşmaya ihtiyaç yoktur. Bir damla su, bir kar tanesi, bir böceğin kanadı veya çiçeğin yapraklarında bunu görmek mümkündür.

Kar taneleri mükemmel geometrik şekilleriyle adeta gökyüzü çiçeklerine benziyor. Bir tanesini bile en dahi mimar dakikalarca uğraşmadan çizemeyeceği halde, Allah milyarlarcasını her saniyede şekillendirip, eşit ağırlıklarda kesip yeryüzüne gönderiyor. İngiliz bilim adamı 24 bin kar tanesi üzerinde yaptığı araştırmada hiçbirisinin birbirine benzemediğini ve hepsinin harikulade motiflerle süslendiğini görüyor ve sonunda şu kanıya varıyor: Dünyanın yaratılışından bu yana yağan kar tanelerinin hiçbirisi birbirine benzemiyor. Yağmur ve kar, fırtınalı havalarda dahi yağarken birbirleriyle çarpışmaz. Eğer çarpışsalar yeryüzüne gelinceye kadar dev kütleler oluşturup bizlere zarar vereceklerdi. Bu da kütlelerinin en hassas terazilerin ölçemeyeceği hassasiyette birbirine eşit olduğunu gösteriyor. Zira birbirinden ağır maddeler düşerken, ağır olanı daha hızlı yol alarak önünde bulunana çarpabilir ve kar tanelerinde de birleşme özelliği olduğundan zararlı kütleler oluşturabilirlerdi.

Göklerde ve yerde kim varsa O’ndan ister. O, her an yeni bir iş ve oluştadır. Rahman Suresi Ayet 29

O birşeyi istediğinde, buyruğu sadece şunu söylemektir: “Ol!” Artık o, oluverir. Yasin Suresi Ayet 82

Categories:

Tags:

5 Responses

 1. bu kar şekillerini işliyen usta ne büyüktür. Allahın bize sanat mücizelerini işte böyle gösterir, Allah herşeye kadirdir.eşi ve ortağı yoktur.
  “Ol!” Artık(dedimi) o, oluverir.( Yasin Suresi Ayet 82 )

 2. Rabbimin Kudretinden şüphe yoktur. Her yerde O’nun ismi vardır fakat biz ne yazık ki onları fark edemiyoruz.
  Allahu Teala günahlarımızı bağışlasın kardeşlerim..
  Selametle

 3. Dikkatinizi iki yöne verin ..biri kar tanelerinin hiç birinin birbirlerine benzememesi…diğeri eğer 3000 metre yukarıdan gelen kar taneleri birleşseydi kafamıza ne yağabileceğini de varın artık siz düşünün…Muhakkak ki allah c.c herşeyi bilen,herşeyi gözeten,herşeyi yapmaya kadirdir…peki biz düşünebilenlerdenmiyiz?…bayanlar için dantel örneği çıkarmak erkekler içinse sahip olduğu arabayı örnek vererek;neye kafa yorup yormayacağımızı açıklama ihtiyacı duydum,vaktimizi verdiğimiz şeylerin ne kadar işe yarar olup olmadığını düşünmenizi istirham ediyorum…düşünüyorum öyleyse varım…varlığınızın temeli düşünmeye dayalıdır…allahu tealanın yarattığı bir kar tanesinden başlayıp bütün yarattıklarını bir bir düşünün…

 4. fazla söze ne hacet….
  anlayana sivrisinek saz …..
  ANLAMAYANA KAR TANESİ BİLE AZ…BELKİ DE YAZ
  SADECE ŞU RESİMLER ONUN VARLIĞININ İSBATI İÇİN YETER.

 5. DÜŞÜNMEK GÜZEL, ÖĞÜT ALMAK DAHA GÜZEL, UYGULAYABİLMEK EN GÜZELİ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *