Allah’a, İlahi Huzurdaymış Gibi Gönülden Bir Teslimiyetle Dua Edin…

Kullarım, beni sana soracak olurlarsa, gerçekten de ben pek yakınım. Bana duâ ettiği zaman duâ edenin çağrısına cevap veririm.

Bakara Suresi Ayet 186

Dua etmek Allah’a gönülden inanan bir kul için bulunmaz bir nimettir. Kişi içten bir şekilde Allah’a yakarır ve durumunu arz eder. Her durum ve şartta Allah’ın kendisini duyup halini bildiğini ve gönülden inanarak dua etmişse şayet Allah’ın ona en güzel şekilde cevap vereceğini bilir. Çünkü Allah’ın güzel isimlerinden biri Mucîb yani en iyi şekilde cevap verendir. Dua kulun Allah’a olan teslimiyetin samimi bir ifadesidir. Kişi içinde bulunduğu durumda yalnız Allah’a sığınıp güveneceğini bilir. Allah’ın dilemesi dışında kendisine hiçbir şeyin isabet etmeyeceğini anlar. Allah’tan bir şey dilerken hep hayırlısını ister. Gereksiz ısrarcılıktan kaçınır. Kendisi için neyin hayırlı olduğunu yalnız Allah’ın bileceğine gönülden inanır.

Aynı zamanda dua ihtiyaç içindeki kul için bulunmaz bir şifadır. Allah’ı her an yanında hissetmek kula güç verir. Zor durumlar karşısında güven verir. Yine kul kendisini en iyi anlayanın Allah olduğunu bilir. Halini ifade ederken acaba Allah yanlış anlar mı diye düşünmez. Allah’tan hiçbir şeyi gizleyemeyeceğini bildiğinden riyadan uzak durur. Gönülden bir samimiyetle halini arz eder.

İbadetlerde Gönülden ve Titiz Olun…

Rabbini, gönülden, yalvararak, ürpertiyle, yüksek olmayan bir sesle sabah akşam hatırla. Farkında olmayanlardan olma.

A’raf Suresi Ayet 205

Kur’an ayetlerinde emredilen ibadetler, insanların Yaratıcılarına olan kulluk ve teslimiyetlerini ifade etmelerinin bir aracıdır. Bir başka ifadeyle kulun Allah ile manevi anlamda bir irtibat kurması ve O’na şükretmesidir. Bu sebeple yerine getirilen ibadetlerde adeta Allah’ın huzurundaymışcasına gönülden bir saygı ve titizlik içinde bulunmak gerekir. Çoğu zaman günlük koşuşturmaca içinde aradan çıkarılması gereken bir vazifeye dönüştürülen ibadetlerin tam aksine günlük yaşamın merkezine konulması ve aksatılmadan tam olarak yerine getirilmesi gerekir. İbadet edilen süre içinde dünyevi hesap ve amaçları bir kenara bırakmak ve ibadete odaklanmak son derece önemlidir.

Şüphesiz yüce Allah’ın bizim ibadetimize ihtiyacı bulunmamaktadır. İbadete ihtiyaç içinde olan insandır. Çünkü insan ibadetlerden uzaklaştıkça ya da ibadetleri az önce ifade edildiği gibi şekilsel bir ezebere dönüştürdükçe Allah da dini buyruklar da o oranda hayatının merkezinden uzaklaşacak ve kulun Allah ile olan menevi bağı gün geçtikçe incelecektir. Bu bağın inceldiği ya da koptuğu noktada ise kişi için felaket olacak bir akibet kaçınılmaz demektir. Nasıl ki insan dünyevi anlamda kendisine yarar sağlayacağına inandığı bir işi gerçekleştiriken son derece titiz davranıp tüm plan ve programını bu işin doğru bir şekilde ilerlemesi için ayarlamaya çalışıyorsa aynen hatta daha da titiz ve gönülden bir heyecanla ibadetlerine yönelmesi gerekir. 10 dakika sonra yenisi gelecek olmasına rağmen gitmek istediği yere geç kalmamak için vakti çıkacak olan bir namazı erteleyerek o süreyi yoldan kazanmak uğruna geçiren kişi için namazı değil gitmek istediği yere zamanında ulaşmak önemlidir. Ramazan ayını oruçlu geçirmesi gereken bir kişi oruç tutmayı değil de gün içinde verilen itibarlı bir şirket yemeğene katılarak yiyip içmeyi tercih edebiliyorsa bu kişinin hayatındaki dünyevi beklentiler Allah’ın farz kılmış olduğu bir ibadetten daha önemli demektir. Gün içinde her fırsatta Allah’ı anıp Ona şükretmek yerine boş iş ve uğraşlar ile gereksiz konuşma ve tartışmalara giren birisinin Allah’ın yüceliğine yakışır bir kul olması mümkün değildir. Kısacası kişinin tüm plan ve programını ibadetlerine göre ayarlaması ve sahip olduğu her şeyi kendisine bahşeden Allah’a yapacağı ibadetin yeryüzündeki en şerefli şey olduğunun bilinciyle yaşaması gerekir.

Categories:

Tags:

2 Responses

  1. guzel….arkadaslar namazimizi yapalim ve allh’a dua edelim hc bi zaman eksik olmayalim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *