Allah, Evren ve İnsan Üzerine

Allah İnsanları Niçin Yaratmıştır

Allah insanları kendisine kulluk etsinler diye yarattığını söylemektedir. Var olmak yok olmaktan daha iyi ve güzeldir. Allah insana ahirette sonsuz bir varlık vermek istemekte bu yüzen de bu dünyada var edip imtihana tabi tutmaktadır. Kulluk etmek çok geniş anlam taşımaktadır. Bu ifade insanın Allah`a teslimiyet için yaratıldığını, insanın varlık sebebinin Allah için olduğunu ifade etmektedir. Yani Kulluk kelimesinin sadece namaz, oruç gibi ibadetler için kullanılması hatalıdır, bu kelime daha geniş anlamlar ifade etmektedir.Evrendeki düzeni incelediğimizde bunun tesadüfen oluşmasının mümkün olmadığını anlarız. Her şey Allah tarafından mükemmel bir şekilde yaratılmıştır, bu yüzden her şey Allah için var olmak zorundadır. Kulluk ifadesi bizim Allah için var olduğumuzu ifade eder. Allah bizi yaratırken bizim şimdilik bilemeyeceğimiz maksatları da var olabilir. Fakat mademki bizi Allah yaratmıştır biz ancak Allah`a bakan bir yönle var olmamız gerektiğini (kulluk için) biliyoruz. Allah`ın yaratışındaki tüm hikmetleri bilemesek de…

İnsanın yaratıldığı çok açıktır. Evrendeki tüm oluşumlar ve kendi varlığımız bunun delilidir. Allah tarafından yaratılmış olduğumuz fikrini anlamayanlar veya itiraz edenler olabilir. Fakat hiç kimsenin bu fikre karşı getirebileceği bir alternatif yoktur. Yani bu görüş anlaşılması zor gözükse de alternatifsizdir. Çünkü gerek bedenimiz gerekse evrendeki mikro oluşumlardan makro seviyedeki oluşumlara kadar tüm varlık alemi tesadüflerle açıklanamayacak kadar mükemmel ve eşsizdir.

Ben, insanları ve cinleri bana kulluk etmeleri için yarattım. Zariyat Suresi Ayet 56

Allah’ın tüm işleri hikmetlidir. Yoktan var etme gücü ve sanatı sadece Allah’a mahsustur. Allah’ın bizler yok iken bizi varlık alanına çıkarması engin lutfunun bir sonucudur. Sağlıklı bir zihin yapısına sahip olan kişilerin yok olmak istemedikleri hatta imkânları olsa sonsuza kadar var olmak istemeleri tartışılmasız bir gerçekliktir. İşte varlığı da var olma isteğini de yaratan Allah’tır. Durum böyleyken Allah var ve bizi yaratmıştır deyip sanki yokmuş ya da bizi yaratmamış gibi davranmak ciddi bir tezat oluşturmaktadır. Günümüz insanının en büyük problemi de budur. Allah’a inanan insanların sayısı ile inandığı halde inancının gereği olan şeyleri yapan insanların sayısındaki uçurum bu durumu izah etmeye yetmektedir. Kuran ayetleri net ve açık bir biçimde bir müslümanın nasıl davranması inanç ve davranış uyumunu nasıl sağlaması gerektiği ile ilgili pek çok yaklaşımlarda bulunmaktadır. Allah’ı yüceliğine yakışır bir biçimde bilip O’na yönelmek yapın dediklerini yapıp uzak durun dediklerinden de kaçınmak inanç davranış uyumunun ilk ayağını oluşturmaktadır. Kula düşen vazife neden yaratıldığını ya da niçin var olduğunu sorgulamak değil kendini var eden kudrete karşı ne yapabileceğini araştırmak ve varlığının gereğini yerine getirmeye çalışmaktır.

Hanginizin daha güzel iş yapacağını belirlemek için sizi imtihana çekmek üzere ölümü ve hayatı yaratan O’dur. Azîz’dir O, Gafûr’dur. Mülk Suresi Ayet 2 

55 Yorum »

 1. mehmet tunç Tarafından Yapılan Yorum

  nerdeyse bunu bilmeyen yok dunyada tum ınsanlar bılıyo ama işte….. hernedense ınandıkları halde tekrar bu hatalartı işliyolar cekınmeden korkmadan.. ınanıp yapmamakla inanamayıp yapmamak arasında bence çok buyuk ucurunlar var bunu tum insanlar bılıyo eğer ınanmasak yaradanımıza o zaman iş değişirdi ama ınandığımız halde yınede bunları yapyoz bence cennetı hakketmıyoz…..

  Ağustos 29th, 2007 | #

 2. merwe Tarafından Yapılan Yorum

  paylaşımınız için tşkler …

  Eylül 18th, 2007 | #

 3. zAFER Tarafından Yapılan Yorum

  acıklamanız dını kavramlar yonunden cok anlamlı ve hususlara ynelık tebrık ederım zıhın acıcı bır acıklama yapılması gereken gercek yorum

  Ekim 3rd, 2007 | #

 4. eda Tarafından Yapılan Yorum

  Gerçekten her yönden uygun ve bilgilendirici bir site oluşturmuşsunuz…tebrik ederim
  Herşey için teşekkürler..Cümleler ,anlatım harika..

  Ekim 4th, 2007 | #

 5. deniz Tarafından Yapılan Yorum

  öncelikle siteniz muhteşem olmuş, siteniz gerçekten güzel ellerinize saglık iyi çalışmalar…

  Ekim 27th, 2007 | #

 6. emre bala Tarafından Yapılan Yorum

  Günümüze kadar insan hep kendine zarar verecek olanı seçmişmidir seçmemişmidir? Bunu samimi bir şekilde dünürsek yaratnın bize bu kadar din ve peygamberler gondermesinin neticesini anlamamız içten bile degil ama inanmamayı tercih edip te yine kendine zararı tercih edecek olan yine biz insanlar olacagız.Allah bizi sevdiği kullardan etsin yardımını kalbimizden desteğini çekmesin yoksa hataya hepimiz duser ve kendimize zarar vereni tercih ederiz.

  Kasım 6th, 2007 | #

 7. GeCe_MaFyAsI Tarafından Yapılan Yorum

  merhaba öncelikle . ben boyle seylerı cok merak edıyorum. tabiki ALLAHA inanıyorum ama merak ıste :)

  Kasım 14th, 2007 | #

 8. GeCe_MaFyAsI Tarafından Yapılan Yorum

  ha bu arada site cok guzel % 100 begendım :)

  Kasım 14th, 2007 | #

 9. elif Tarafından Yapılan Yorum

  yorumlarınız için tşk ederizzz

  Kasım 20th, 2007 | #

 10. KÜBRA Tarafından Yapılan Yorum

  SÜPERRRRRRRR

  Kasım 22nd, 2007 | #

 11. regaip Tarafından Yapılan Yorum

  siteniz mükemmel emeği geçen tüm arkadaşlardan allah razı olsun ve başarınızın ve emeğinizin devamını bekliyoruz sizlerden allah kalbinizi ve yolunuzu açık eyler inş.

  Aralık 6th, 2007 | #

 12. bir dost Tarafından Yapılan Yorum

  çok teşekkür ederim dersime yardım ettiniz…

  Mart 23rd, 2008 | #

 13. bir dost Tarafından Yapılan Yorum

  sitenizi çok beğendim inanırmısınız bilmem ama bazı siteler var………………………. Neyse çok beğendim sitanizi sizin sayenizde DİN dersinden tam tamına 100 aldım .. saolun :)

  Mart 23rd, 2008 | #

 14. bir dost Tarafından Yapılan Yorum

  :P SAOLUN…:)

  Mart 23rd, 2008 | #

 15. FENERBAHÇELİ Tarafından Yapılan Yorum

  ben 5. Sınıfa gidiyorum din öğretmenimin gözüne gözükmek için bu siteye girmeyi tercih ettim bunları yayınladığnız için size çok teşekkür ederim

  Mart 25th, 2008 | #

 16. AVCI TİRE_Lİ Tarafından Yapılan Yorum

  BÖYLE GÜZEL ŞEYLER YAYINLADIĞNIZ İİÇÇİİİNN SİZE MİNNETTARIM ÇOK SEVABA GİRİYRSUNUZ

  Mart 25th, 2008 | #

 17. hilal eryeğit Tarafından Yapılan Yorum

  gerçekten süper olmuş

  Mayıs 12th, 2008 | #

 18. kübra Tarafından Yapılan Yorum

  Öncelikli olarak aydınlatıcı bir site emeğinize teşekkür ederim.Çevremde benden bu tür soruların cevabını vermem için bekleyen biçok insan var.Tabi ki bunların hepsini küçüklükten bu yana belleğimde yerleşmiş cevaplarla cevaplamam mümkün değil.Bu yüzden araştırmam gerekiyor.Siteniz bu konuda gerçekten yardımcı oldu.Tekrar teşekkür ederim…..

  Haziran 18th, 2008 | #

 19. cahit Tarafından Yapılan Yorum

  siteniz çok güzel olmuş insanlar dini yönden bilgilendirmek çok güzel tşk…

  Nisan 10th, 2009 | #

 20. guven Tarafından Yapılan Yorum

  Gunesin gunduzu ayin geceyi aydinlattigi gibi insanlari aydinlatmaya devam edelim ogrenmekle kalmayip ogretende olalim zira bilirseniz bu bizim icin daha hayirlidir.

  Nisan 23rd, 2009 | #

 21. yudum Tarafından Yapılan Yorum

  çok güzel şeyler anltılıyor keşke herkez buna inan sa

  Mayıs 5th, 2009 | #

 22. yudum Tarafından Yapılan Yorum

  sitenize de bayıldım çünkü böyle konulara çok meraklıyımdı % 100 tam puan

  Mayıs 5th, 2009 | #

 23. yudum Tarafından Yapılan Yorum

  çok güzelmiş ya hem de böyle şeylere bayılır ve merak ederim herkeze SAOL ve ekibinizede teşekkürler

  Mayıs 5th, 2009 | #

 24. güney Tarafından Yapılan Yorum

  meraklı olmak bazı soruların cevabını aramakta gereklı olan birşey .. yazdıklarınız anlamlı vede güzel şeyler inşallah Allah insanların doğru yola girmesınde yardımcı olur vede bunuda herzaman diliyorum..

  Ağustos 30th, 2009 | #

 25. mustafa Tarafından Yapılan Yorum

  AĞAÇLARI HAYVANLARI VE AKLIMIZA NE GELİYORSA ALLAH İNSANLAR İÇİN YARATMIŞ.HALA İNSAN NEDEN YARADANINA NANKÖRLÜK ETMEKTEDİR

  Ekim 8th, 2009 | #

 26. mustafa Tarafından Yapılan Yorum

  HER ŞEYİN BİR CİLASI VARDIR .KALBİN CİLASI DA ZİKİRDİR. BOL BOL ZİKİR ETMELİYİZ Kİ ALLAHA YAKIN OLALIM

  Ekim 8th, 2009 | #

 27. XxNaZLi AşıKxX Tarafından Yapılan Yorum

  AllaH RaZı OLsuN Yhaa ÇıkarmasaYdım YaRın OkuLda Kavga OLcakTı

  Kasım 5th, 2009 | #

 28. XxNaZLı AşıKxX Tarafından Yapılan Yorum

  ELeriniz Dert Görmsin Yhaaa Gerçekten Tşk Ederim

  Kasım 5th, 2009 | #

 29. yerköylü oguz Tarafından Yapılan Yorum

  gerçekten bu yazan adam güselll yazmış özellik le bizim gibi lisse çagında ve allah ınancı kalmımış cocukları ghrtırıp bunu okutacan bu arda dedikjleri gibi bu8 site yı açndan allah razı olsun tümm hizmet yolunda olan lara delamlar

  Aralık 12th, 2009 | #

 30. uğur Tarafından Yapılan Yorum

  neden insanlar böyle. ben kötü olmak istemiyorum. bazen aklıma olmayacak şeyler giriyor. ”ALLAH’ım sana yalvarıyorum beni şeytanın şerrinden koru”

  Ocak 10th, 2010 | #

 31. Abdulkadir Tarafından Yapılan Yorum

  Bazı ilginç tipler şöyle diyordu.”Allah bizi niye yaratmış belki ben yaratılmak istemiyordum niçin bizi yaratmaya gerek duymuş” artık onlara verecek daha iyi cevaplar buldum bu yazıdan teşekkür ederim.

  Ocak 15th, 2010 | #

 32. seyfullah çubuk Tarafından Yapılan Yorum

  Allah bizleri ne için yaratma konusunda bilgiye sahip oldum gerçekten bilmediğim çok şey olmalı ama utanıyorum bunları neden geç öğrendiğim için Allah’ım ne olur bizleri ve tüm müslümanları hidayete erdir

  Nisan 2nd, 2010 | #

 33. Remka Tarafından Yapılan Yorum

  Bazı ilginç tipler şöyle diyordu.”Allah bizi niye yaratmış belki ben yaratılmak istemiyordum niçin bizi yaratmaya gerek duymuş” artık onlara verecek daha iyi cevaplar buldum bu yazıdan teşekkür ederim.

  Nisan 4th, 2010 | #

 34. talha Tarafından Yapılan Yorum

  % 100 :) beqendim

  Nisan 5th, 2010 | #

 35. talha Tarafından Yapılan Yorum

  çoqqqqqqqqqqqq güzel bir site bu arkadaşlar araştırma yapmak için süper bir site
  :) :) :) :)

  Nisan 5th, 2010 | #

 36. esma trkcr Tarafından Yapılan Yorum

  bana göre çok güzel bir site din kültürü ödevlerim için uygun bir site din kültürü hocama tavsiye edeceğim ve tabiki arkadaşlarada bu sayfayı çıkartıp arkadaşlara okuyacağım bu site liseliler içinde çok faydalı şimdi terbiyesis liseliler çok bazıları hariç, allah her şeyi insanlar için yaratmıştır ama insanlar ona şükretmiyor yarın başına ne geleceğini bilmeden yaşıyor.keşke herkes buna inansa kafamda allah ve dinimiz ile ilgili bir çok soru vardı sayenizde bunların cevabını buldum.şimdi bu site gibi düzgün bir site yok bu siteyi hazırladığınız için teşekkürler. %100

  Haziran 1st, 2010 | #

 37. ceylan Tarafından Yapılan Yorum

  çok guzel bir yazıydı inşallah dediginiz gibi olur
  a.s

  Haziran 6th, 2010 | #

 38. birce Tarafından Yapılan Yorum

  bncede çkkk ggüüzellll bayıldım

  Eylül 23rd, 2010 | #

 39. Şahin Tarafından Yapılan Yorum

  tebrik ederim bu dini blog birçok kararsız kardeşimizi çıkmazlarında sıyıracaktır.teşekkür ederiz Allah razı olsun.

  Ekim 17th, 2010 | #

 40. cemre Tarafından Yapılan Yorum

  Bana göre de çok güzel bir site
  Allah niçin bizi üstün bir varlık olarak yaratmıştır onu ögrendim bu siteyi yapanlardan
  Allah razı olsun.

  Ekim 23rd, 2010 | #

 41. derya Tarafından Yapılan Yorum

  çok güzel bir site:D

  Kasım 1st, 2010 | #

 42. nur Tarafından Yapılan Yorum

  önce sizlere çok teşekkür ederim. Bunu yayınlayan insanlar çok mübarek insanlar doğrusu…Ben çok beğendim. Bu güzel ve önemli site benim DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ödevime çok yardımcı oldu. Artık Nur nerede diye bir sorunuz olursa bilin ki ben bu siteyim çünkü bu siteye bayıldımmmmmmm………….

  Kasım 14th, 2010 | #

 43. rana Tarafından Yapılan Yorum

  cok beğendim bu sitei cok guzel performans odevime cok yardımcı oldu tesekkur ederim.

  Aralık 17th, 2010 | #

 44. rana Tarafından Yapılan Yorum

  %100 puanım GUZEL!!!!!!!!!!!!……..

  Aralık 17th, 2010 | #

 45. rana Tarafından Yapılan Yorum

  her sıte booe guzel olmuo valla hehe en guzel odev bnim oldu cok sevinçliim 100alcam herkesten daha guzel oldu olleyyyy!!!!!!!!!

  Aralık 17th, 2010 | #

 46. enise köksal Tarafından Yapılan Yorum

  teşekürler

  Mart 31st, 2011 | #

 47. solmaz Tarafından Yapılan Yorum

  çok yardımcı oldu bana din ödevimde :) ))))

  Mart 31st, 2011 | #

 48. BsRa. Tarafından Yapılan Yorum

  Çok tşekkür ederim çok güzel anlatmışsınız tebrikler :D

  Eylül 21st, 2011 | #

 49. şifa Tarafından Yapılan Yorum

  harika olmuş

  Ekim 3rd, 2011 | #

 50. gülhan Tarafından Yapılan Yorum

  çook güzeldi çok açıklayıcıydı bununla ilgili ödevi olanlar buradan ödev yapmalarını tavsiye ederimmmmmm görüşürüzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

  Ekim 15th, 2011 | #

 51. mert Tarafından Yapılan Yorum

  bu çok güzelmiş işime yardı

  Aralık 18th, 2011 | #

 52. furkan Tarafından Yapılan Yorum

  bir tane site gördüm diyorki islam dini bilmem putperslikmiş diyor bunu diyenlere yazıklar olsun ama yukardaki yazıyı hazırlayanlara allah razı olsun

  Ocak 17th, 2012 | #

 53. Fatih Tarafından Yapılan Yorum

  sitede emeği qeÇen herkezDen Allah Razı olSun.

  Ocak 31st, 2012 | #

 54. serkan Tarafından Yapılan Yorum

  allah razi olsun cok begendim

  Şubat 8th, 2012 | #

 55. muhammed Tarafından Yapılan Yorum

  tesekkür ediyorum çok güzel açıklama yabancı olduğumuz kelimelerden uzak muhteşem bi açıklama

  Mart 1st, 2012 | #

Yorum yapın